23 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Oficjalne uroczystości

4 lipca 2018 r.

Tunel i obwodnica otwarte


fot. HAH

W piątek 29 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie tunelu i ulicy rtm. Witolda Pileckiego w Siedlcach. To jedna z największych i najdroższych inwestycji miasta zrealizowanych w ostatnich latach.

Na nowy ciąg komunikacyjny składają się: tunel drogowy o długości 144 m, wiadukt nad ul. Partyzantów i blisko 3 km ulic, które stanowić będą nową drogę obwodową dla centrum miasta. Wybudowano także nowe rondo i zmodernizowano cztery skrzyżowania. Uroczystości rozpoczęły się na pl. Zdanowskiego od odsłonięcia tablicy poświęconej patronowi tunelu i ulicy - rtm. W. Pileckiemu. „Mamy ogromny dług pamięci wobec tego bohatera” - napisał w liście skierowanym do władz miasta marszałek sejmu Marek Kuchciński. Podziękował też za inicjatywę upamiętnienia rotmistrza oraz pogratulował „wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślnej realizacji tego ważnego projektu”.

Prezydent Wojciech Kudelski w swoim przemówieniu podkreślił, iż pomysł budowy tunelu powstał z inicjatywy ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego przy okazji przebudowy linii kolejowej Warszawa-Terespol i samej stacji kolejowej Siedlce. - Przeżywaliśmy jednak huśtawkę niepewności, stresu i niepokojów: czy będą pieniądze unijne, czy nie? Czy będzie przebudowa, czy zostanie odłożona? Jednak nad wszystkim czuwał człowiek posłany przez nas do Warszawy - minister K. Tchórzewski. Za co mu z tego miejsca serdecznie dziękuję. To jego inicjatywa sprawiła, że skorzystaliśmy z szansy danej raz na 100 lat, nadarzającej się przy okazji, że na kolei coś się przebudowuje i zmienia - zaznaczył W. Kudelski.

Prezydent przypomniał, iż tereny pod obwodnicę miasto pozyskało od kolei, a pieniądze w wysokości prawie 40 mln zł ze środków unijnych w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Włodarz podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu. - Dzięki współpracy i wspólnemu celowi inwestycja będzie służyła całemu regionowi - podkreślił W. Kudelski. Zwrócił też uwagę, że przed miastem stoją kolejne inwestycyjne wyzwania. - Czwarty etap obwodnicy, zabudowa przestrzeni pl. Sikorskiego, remonty szkół, budowa hali widowiskowo-sportowej na błoniach - wyliczał włodarz. I podsumował: - Budujemy po to, by nasze miasto było ośrodkiem ponadlokalnym, by liczba ludności w dalszym ciągu rosła. Robimy to dla mieszkańców Siedlec, by żyło im się tutaj odpowiednio wygodnie, przyjemnie i by zechcieli tutaj zostawać.

 

Coraz silniejsze miejsce w regionie

Minister energii K. Tchórzewski przypomniał porozumienie miasta z PKP PLK podpisane w 2007 r. Dodał, że dopisanie miejskiego projektu drogowego do modernizacji linii kolejowej E-20 wymagało zgody Komisji Europejskiej i było pewnym przełomem w finansowaniu projektów komunikacyjnych. Wyraził przekonanie, że nowa inwestycja przyczyni się do utrwalenia pozycji Siedlec jako ośrodka regionalnego. - To, że ta inwestycja przetrwała, jest zasługą rządzących miastem i tutejszą koleją. To, że taka polityka była kontynuowana, jest zasługą kolejnych władz i rad miasta. Dlatego jesteśmy coraz silniejszym i liczącym się ośrodkiem regionalnym, który stale się rozwija - podkreślił minister. - Polska potrzebuje patriotów chcących zajmować się problemami kraju. Ale każdy ośrodek, gmina potrzebuje też lokalnych patriotów pamiętających w miarę możliwości o swoich małych ojczyznach i służących swoim małym ojczyznom bez względu na to, gdzie by nie byli, gdzie by nie pracowali i jakich funkcji by nie pełnili - zaznaczył K. Tchórzewski.

Z kolei wicemarszałek województwa Janina Ewa Orzełowska przypomniała mechanizm RIT. Zaznaczyła, że nie były to łatwe pieniądze, ale udało się zaprogramować je tak, by wzmocnić ośrodki subregionalne. - Projekt odpowiada na potrzeby mieszkańców Siedlec i okolic. Bardzo dziękuję za tę zgodę przy realizacji projektu i za merytoryczne podejście do niego. Pozyskane 40 mln zł środków pokazuje, że wszyscy tu ciężko pracowali. Gratuluję nam, mieszkańcom Siedlec. Dzięki inwestycji to my skorzystamy. Zawsze są trudności przy realizacji inwestycji. Słyszałam dyskusje o korkach... Ale to podobnie jak w domu, gdy jest remont… Czasami musi być gorzej, żeby było lepiej - zauważyła wicemarszałek.

Na potrzebę inwestycji zwróciła też uwagę członek zarządu Elżbieta Lanc. - Cieszymy się, że ten projekt trafił tutaj, do subregionu siedleckiego. Siedlce są rzeczywiście piękne i rozwijają się. Wiem, że miasto nie powiedziało ostatniego słowa i są pomysły na nowe inwestycje. Oby na te nowe przedsięwzięcia znajdowali państwo wsparcie nie tylko ze strony radnych, ale i tych, którzy są w stanie pomóc. Wokół Siedlec jest drużyna dobrych, rzetelnych, mądrych i życzliwych ludzi. Oby takich ludzi nie zabrakło - stwierdziła.

 

Magnes na inwestorów

Przedstawicielka Komisji Europejskiej Anna Modzelewska przypomniała inne inwestycje finansowane w regionie z pomocą unijną, m.in. modernizację linii kolejowej E-20 - korytarza transportowego ważnego dla Unii Europejskiej, co sprawiło, że miasto „rozwija się, a mieszkańcom żyje się lepiej”. - Ta inwestycja w bardzo pozytywny sposób przełożyła się na możliwości samego miasta i subregionu - podkreśliła A. Modzelewska. - Spowodowało to przyciągnięcie zakładów produkujących tabor kolejowy, późniejsze zakupy tych produktów przez Koleje Mazowieckie, a to z kolei - na komfort jazdy podróżnych. KE wspierała też inwestycje w sektorze drogowym, choćby budowę obwodnicy Mińska Mazowieckiego i jej - będącą w realizacji - dalszą część na odcinku pomiędzy Warszawą i Mińskiem. Podobnie, będącą w fazie przygotowawczej trasę odcinka do Siedlec. Region siedlecki cały czas poprawia swoje wskaźniki - podsumowała przedstawicielka KE.

Po przemówieniach przedstawicieli władz rządowych i samorządowych nastąpiło przecięcie wstęgi inaugurującej oddanie tunelu i obwodnicy do użytku. Poświęcenia nowej trasy dokonał biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Jako pierwsi nowymi ulicami przejechali autobusami goście i mieszkańcy miasta. Przed południem do tunelu wjechały pierwsze auta.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Niedziela XXV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mdr 2, 12. 17-20; Ps 54 (53), 3-4. 5. 6 i 8 ;
Jk 3, 16 – 4, 3

Ewangelia:
Mk 9, 30-37

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR