19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Cuda Różańcowe

9 maja 2018 r.

Ile paciorków, tyle historii


fot. ARCHIWUM

Choć były święta Bożego Narodzenia, a w domu czekali goście, nie mogła przestać myśleć o historii, jaką usłyszała podczas kazania. To był impuls, którego owocem jest książka „Cuda Różańcowe”.

Był 2008 r., Boże Narodzenie. Kapłan podczas homilii opowiedział historię o Wigilii z 1914 r., podczas której żołnierze wrogich armii walczących gdzieś w Europie pojednali się ze sobą i postanowili zaprzestać walk. - Ksiądz, który głosił to kazanie, właściwie tylko o tym zdarzeniu napomknął, nie zdradzając żadnych bliższych informacji - wspomina Aleksandra Polewska, autorka książek dla dzieci i dorosłych. - Temat zaintrygował mnie do tego stopnia, że kiedy wróciłam do domu, pełnego gości zresztą, natychmiast usiadłam przed komputerem i zaczęłam szukać w internecie wiadomości o tej niezwykłej, wojennej wigilii.

Efektem poszukiwań była historia z Ypres w dzisiejszej Belgii. A. Polewska dotarła m.in. do listu jednego z żołnierzy, który uczestniczył w tej Wigilii. Miał na imię Tom, był Szkotem i opisał swojej siostrze ze szczegółami wszystko, co wówczas się wydarzyło. Ta historia była jednak dopiero początkiem. - Wkrótce zaczęłam zastanawiać się, czy w przeszłości wydarzyły się też inne cudowne rzeczy - przyznaje A. Polewska. - Historia fascynowała mnie od dzieciństwa, nawet myślałam o studiach archeologicznych. Aż tu nagle odkryłam, że także ona może być scenerią cudów…

Pani Ola przypomniała sobie opowieść swoich dziadków, jak przed wybuchem II wojny światowej na nocnym niebie pojawiła się tajemnicza łuna. - Skojarzyłam ją z jednym z proroctw fatimskich - tłumaczy, dodając, że postanowiła sprawdzić, czy łuna była widoczna także w innych miejscach. Efekty śledztwa wprawiły ją w zdumienie, bo okazało się, że owa łuna była największą i najbardziej zagadkową zorzą polarną jaką zarejestrowano, a pisały o niej amerykańskie, angielskie, holenderskie, austriackie, a nawet australijskie gazety.

 

Mołotow i islam

Być może te historie opowiedziałby ktoś inny, ale wydawnictwo Rafael właśnie ją poprosiło o przygotowanie takiej publikacji. O cudach w historii napisała pięć książek, a na szóstą ma już pełen materiał. - Do dziś nie mogę się nadziwić, że Różaniec ma tak realną moc zmieniania biegu dziejów - dzieli się refleksjami. - Że na przykład miał moc „zmiękczyć” samego towarzysza Mołotowa w latach 50. Teraz zawsze, kiedy mam problem, powtarzam sobie: sięgnij po Różaniec, bo skoro z Mołotowem sobie „dał radę”, z twoją sprawą też mu się uda - śmieje się.

Dowodem na uniwersalną moc modlitwy różańcowej, niezależnie od szerokości geograficznej, jest rozdział noszący dość intrygujący tytuł „Cuda różańcowe z islamem w tle”. Kiedy A. Polewska pracowała nad książką, w telewizyjnych wiadomościach wciąż pojawiały się informacje o nowych falach uchodźców, zamachach terrorystycznych, ISIS, wojnie cywilizacji itd. - Bez względu na to, jaki mamy stosunek do muzułmańskich uchodźców, wszyscy drżymy przez zamachami - tłumaczy. - Czujemy się wobec nich bezbronni, bo „zachodnie” środki zaradcze okazują się mało skuteczne. Wszyscy pytają się, co robić w tych okolicznościach, a ja odpowiadam: módlmy się Różańcem, bo historia pokazuje nam, że modlitwa różańcowa działała ewidentne cuda. Tak jak pod Lepanto, jak pod Wiedniem czy pod Chocimiem. Różaniec „poradził sobie” także z Kara Mustafą. I na to wszystko są dowody - podkreśla.

 

Tajemnicza kobieta nad Chełmnem

Siła Różańca podczas II wojny światowej to powszechnie znana historia o. Maksymiliana Kolbego. Ta o klasztorze w Chełmnie już mniej. W pierwszych dniach września 1939 r., wskutek niemieckiego szturmu na Chełmno i jego obrony wielu rannych mieszkańców znalazło się w usytuowanym w miejscowym klasztorze punkcie szpitalnym. Klasztor był celem hitlerowskich ataków. - Przerażeni sytuacją mieszkańcy Chełmna w tamte wrześniowe dni modlili się gorliwiej niż kiedykolwiek wcześniej. Modlili się razem - relacjonuje A. Polewska. - Nawet jeśli fizycznie przebywali osobno, prośby o ocalenie kierowane do Boga za pośrednictwem Maryi w niekończących się modlitwach różańcowych brzmiały w ten sam sposób: uratuj nas! Do dziś zachowała się treść wielu świadectw dotyczących tamtych wydarzeń. Jedno z nich, które cytuję w książce za ks. Orchowskim, dotyczy relacji niemieckich żołnierzy szturmujących klasztor, którzy widzieli tajemniczą kobietę broniącą jego murów. Chełmno nie poniosło wtedy prawie żadnych szkód. I, co warte podkreślenia, w klasztorze sióstr miłosierdzia nie wypadła ani jedna szyba! - dodaje.

 

Paciorki pokonały atom

„Nie jesteśmy w stanie wyjaśnić, dlaczego ksiądz żyje” - usłyszał niemiecki jezuita, który przeżył zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę. Jednak on i jego współbracia potrafili to wyjaśnić. Był sierpień 1945 r. W Hiroszimie mieszkała międzynarodowa grupa jezuitów, która codziennie, głośno wspólnie odmawiała Różaniec. W chwili ataku atomowego ich dom znajdował się tuż przy epicentrum wybuchu. Był jedynym budynkiem, który oparł się niszczycielskiej fali eksplozji. Oni sami, będąc tak blisko epicentrum, powinni umrzeć - tak jak stało się z innymi ludźmi. Tymczasem oni nie umarli, a ich ciała nie zostały napromieniowane. Naukowcy nie rozumieli tego i wieszczyli, że zakonnicy lada chwila zachorują na chorobę popromienną. Nic takiego się nie stało. Amerykańscy lekarze badali ich wielokrotnie na przestrzeni lat i nie znaleźli w ich organizmach śladu konsekwencji promieniowania. - Zdumieni byli nie tylko medycy, ale i amerykański rząd, który zabronił jezuitom wypowiadania się publicznego w kwestiach cudu - zauważa A. Polewska. - Możemy powiedzieć, że Różaniec „poradził sobie” nawet z promieniowaniem atomowym.


3 PYTANIA

Aleksandra Polewska - autorka książki „Cuda Różańcowe”

Szukając historii do „Cudów Różańcowych”, miała Pani wszystko z góry zaplanowane czy może podczas pracy pojawiały się nowe wątki, które rozrastały się do odrębnych rozdziałów?

 

Pierwsza pomoc przy pisaniu takich książek to zwykle wyszukiwarka internetowa. Szukam w sieci sygnałów o tego rodzaju cudach, a następnie potwierdzam je w książkach, kronikach, dokumentach, w miejscach, gdzie się wydarzyły, u ludzi, którzy coś o nich wiedzieli itd. Bardzo ważne jest weryfikowanie tych informacji. Przykładowo, swego czasu obiegła polską sieć informacja o cudzie różańcowym we wsi Garnek w czasie II wojny światowej. Historia była piękna i bardzo chciałam zamieścić ją w swojej książce, ale kiedy dotarłam do owej wioski (miała być to wieś mazowiecka, gdzieś pod Siedlcami), okazało się, że nie było tam takiego cudu.

Kiedy już mam wszystkie potrzebne materiały, robię roboczy spis treści, który w czasie pisania zwykle wiele razy ulega zmianie zarówno, co do ilości rozdziałów, jak i ich tytułów i zakresu. Bo w czasie pisania książki zawsze pojawiają się nowe wątki. W zasadzie pisząc jedną książkę, zazwyczaj zupełnie, ale to zupełnie nieplanowanie, odkrywam temat na następną. Muszę też powiedzieć, że dzięki pracy nad książką o cudach różańcowych ja sama odkryłam Różaniec. Jego moc. Stałam się jego wielką fanką.

 

W książce pojawiają się cuda z całego świata, także z Polski. Czym kierowała się Pani, dobierając historie do tej publikacji?

 

Przede wszystkim ich zaistnieniem. Ich historycznością, jeśli mogę tak powiedzieć. Bo naukowiec, historyk, nigdy nie powie, że jakiś cud był faktem historycznym. Cuda nie są przecież kategorią naukową. Nikt nigdy nie skatalogował takich cudów w historii, w tym także tych różańcowych. Przyznam, że ja czuję się trochę takim kronikarzem cudów. Takim autorem wstępnych katalogów. Żeby móc się czymś kierować w dobieraniu cudów do książki, najpierw trzeba w ogóle dotrzeć do informacji, że miały one miejsce. Potem to zweryfikować. A dopiero później można myśleć, co z nimi dalej robić, jak je klasyfikować itd. Przy książce o cudach różańcowych sytuacja była akurat dość prosta, bo opisywałam cuda, które zostały wyproszone modlitwą różańcową i fakt tej różańcowej obudowy tych zdarzeń został udokumentowany. Pierwszym udokumentowanym cudem różańcowym był tzw. cud pod Lepanto, czyli zwycięstwo ligi chrześcijańskiej nad armią islamską i tym samym uratowanie chrześcijańskiej Europy.

 

Kończąc pracę, natknęła się Pani na informację, że Elvis Presley pod koniec swego życia nagrał piosenkę „Miracle of the Rosary”, czyli „Cud różańca”…

 

To piosenka, w której dziękuje Maryi za różaniec i za łaski, które zsyła poprzez modlitwę na nim. Presley nie był katolikiem, ale był chrześcijaninem i nigdy nie ukrywał swojej wiary. Pytanie, czy za faktem, iż nagrał taki utwór, nie kryje się doświadczenie jakiegoś jego osobistego cudu związanego z mocą Różańca, pojawiło się oczywiście w mojej głowie. Czy znalazłam na nie odpowiedź? Cóż, powiem tak: wszystko w swoim czasie ujawnię w kolejnych książkach. Także to.

JAG

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR