29 czerwca 2017 r. Imieniny obchodzą: Benita, Piotr, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 26
29-05 lipca 2017r.

menu

NEWS

W niedzielę, 2 lipca, o 11.00, rozpoczną się w Kodniu uroczystości z racji Diecezjalnego Dnia Chorego. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Benefis Marii Kazimiery Sarnackiej

7 czerwca 2017 r.

Twórczość sercem pisana


fot. JS

31 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbył się benefis 25-lecia debiutu poetyckiego M. K. Sarnackiej. Na spotkanie przybyli rodzina i przyjaciele jubilatki, a także przedstawiciele władz samorządowych i osoby, którym bliskie są kultura i tradycja regionu.

K. Sarnacka, która w dniu jubileuszu obchodziła również swoje urodziny, pochodzi z nadbużańskiej wsi Dołhobrody, gdzie przyszła na świat 31 maja 1939 r. To także jej miejsce życia i twórczości. W tej podlaskiej miejscowości powstały wiersze o pięknie przyrody, o miłości i sensie życia, tradycjach.

- Piszę przeważnie o przyrodzie, bo bardzo ją kocham, a najbardziej wiosnę. Jednak poruszam też inne tematy - podkreśliła skromnie.

 

Deszcz nagród

Pierwszy indywidualny tomik poetycki pt. „Wiersze” wydany został w 1992 r. przez Regionalny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej. Kolejne publikacje w języku polskim noszą tytuły: „Wyrosły z chłopskich pól”, „Sercem pisane”, „Oddałam serce Bogu i wioskom”, „Poezja - dziecięcy świat - mój świat”, „Przez życie z poezją”, „U progu jesieni”, „Poezja. Lata wspomnień i nadziei”. W 2012 r. ukazał się jej pierwszy tomik z wierszami w języku ukraińskim „Pokłuniusia Swujuj Zymlii” wydany przez Towarzystwo Miłośników Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi w tłumaczeniu Tadeusza Karabowicza. Twórczość M. Sarnackiej prezentowana była w wydawnictwach zbiorowych: tomiku poetyckim „Amatorska twórczość literacka Podlasia”; antologii wierszy o Podlasiu „Igliwia smak”; Arkuszach Literackich Duszpasterstwa Rolników we Włocławku „Kocham Cię”; antologii Stowarzyszenia Literackiego Białego Pasterza w Krakowie „Polska nam papieża dała”, a także w antologiach Podlaskiego Klubu Literackiego „Maksyma” z Białej Podlaski, grupy poetyckiej „Łączeń” przy Włodawskim Domu Kultury, albumie „Młodzi Twórcom”, Hanna 2009 i prasie regionalnej. W 2014 r. minister kultury uhonorował poetkę honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2016 r. została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga Za zasługi dla kultury ludowej przyznawanej wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Wyróżnienie to należy do najważniejszych, jakie może otrzymać twórca ludowy.

 

Człowiek wielu pasji i talentów

Jednak K. Sarnacka nie tylko pisze, ale także śpiewa, haftuje, wyrabia koronki i jest mistrzynią kuchni regionalnej. W konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo - smaki regionów” została laureatką nagrody „Perła 2003” za dołhobrodzki korowaj. Wykonuje także sękacze podlaskie, sołoduchę i kutiuchy. Znana jest również jej gra aktorska, szczególnie w widowiskach obrzędowych zespołu folklorystycznego „Jutrzenka”.

 

Duma regionu

Prowadząca benefis Małgorzata Zińczuk, starszy kustosz MBP we Włodawie, przypomniała, że oprócz 25-lecia debiutu poetyckiego Kazimiera Maria Sarnacka obchodzi w tym roku m.in. 15, czyli kryształową, rocznicę współpracy z miejscową książnicą.

Wiersze autorki odczytały wnuki M. Sarnackiej oraz zaprzyjaźniona młodzież - Gabriela, Katarzyna i Łukasz Sarnaccy oraz Weronika i Cyprian Mróz. Natomiast zespół Jutrzenka, do którego należy jubilatka, przygotował dla niej cztery muzyczne dedykacje. Nie zabrakło też życzeń. Dyrektor włodawskiej MBP Jacek Żurawski zdecydował się nawet na spontaniczną recytację i podarował pani Marii drobny upominek - filiżankę, w której twórczyni będzie mogła parzyć ulubioną herbatę, a przy niej spisywać kolejne strofy piórem przekazanym przez burmistrza Włodawy Wiesława Muszyńskiego.

Wicestarosta powiatu włodawskiego Adam Panasiuk przyznał, że dość krotko zna M. Sarnacką, lecz jest dumny, że takie osoby działają i tworzą, promując powiat.

Z kolei poeta i krytyk literacki dr Tadeusz Karabowicz zaprezentował artykuły z analizą twórczości jubilatki autorstwa studentów z Ukrainy. Wspominano też Czesława Sarnackiego, zmarłego męża Marii Kazimiery, który zajmował się plecionkarstwem.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Centrum onkologii


Wmurowany został kamień węgielny zawierający akt erekcyjny wraz z kapsułą czasu pod budowę Siedleckiego Ośrodka Onkologii. Będzie to nowoczesna, profesjonalna i jedyna w subregionie siedlecko-ostrołęckim, a przede wszystkim przyjazna pacjentom placówka. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Mój tata - mój bohater


Pod patronatem prezydenta Wojciecha Kudelskiego i biskupa Kazimierza Gurdy w piątek, 23 czerwca, w amfiteatrze przy ul. Wiszniewskiego odbył się Wieczór Chwały pn. „Mój tata - mój bohater”. Była to czwarta edycja wydarzenia, które z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników.

PATRONAT "ECHO"


Festyn w Pratulinie
W niedzielę, 9 lipca, w Pratulinie odbędzie się festyn rodzinno-myśliwski. W programie m.in. Msza św. i atrakcje dla dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


Święty i błazen
O. Jan Góra pozwalał sobie przy Janie Pawle II na zachowania i działania, o których inni baliby się nawet pomyśleć.
więcej »
Cierpienie przychodzi znienacka
Nie można uciec przed cierpieniem… Starą jak świat prawdę potwierdza życie. Jak jednak żyć w cierpieniu, nie tracąc godności?
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

urlop spędzam w domu

nie mam planów na wakacjeLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Dz 12,1-11; Ps 34,2-9
Ewangelia:
Mt 16,13-19

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR