29 czerwca 2017 r. Imieniny obchodzą: Benita, Piotr, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 26
29-05 lipca 2017r.

menu

NEWS

W niedzielę, 2 lipca, o 11.00, rozpoczną się w Kodniu uroczystości z racji Diecezjalnego Dnia Chorego. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Impreza, która łączy

12 kwietnia 2017 r.

Na wielkanocną nutę


fot. MG

Już po raz dziewiąty na pl. Solidarności i Wolności w Łukowie odbył się w Niedzielę Palmową jarmark wielkanocny. Imprezę wspólnie zorganizowały władze miasta i gminy Łuków oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Kiermasz rozpoczęła Ewangelia dotycząca wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Następnie zastępca wójta łukowskiej Wojciech Szczygieł oraz zastępca burmistrza Łukowa Marcin Mateńko złożyli mieszkańcom życzenia i podzielili się z nimi jajkiem. W świąteczny nastrój wprowadził zebranych uczeń gimnazjum w Zalesiu Kacper Siwiak.

Zdobywca pierwszego miejsca w Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej wyrecytował znany wiersz Cecylii Słapek „O świętym Janie w Ołtorzu”.

Dziewięcioletnia tradycja

- Jarmark to okazja do zaprezentowania się działającym na terenie naszej gminy: kołom gospodyń wiejskich, stowarzyszeniom, ale także szkołom. Impreza ma już dziewięcioletnią historię i z pełną świadomością mogę powiedzieć, że wpisała się w kalendarz organizowanych przez miasto i gminę przedsięwzięć kulturalnych. Uczestnicząc w jarmarku, pokazujemy, że cieszymy się świętami, iż pragniemy podtrzymać dawne tradycje i zwyczaje wielkanocne - powiedział W. Szczygieł. - Tego typu wydarzenia posiadają także walor integracyjny. Są okazją do spotkań ludzi z miasta i gminy, do zawierania nowych znajomości, ale i podtrzymywania starych - dodał.

Nie tylko przysmaki

Zwiedzający mogli kupić świąteczne ozdoby oraz przysmaki. Były tradycyjne mazurki, baby, wiejski chleb, stroiki, pisanki, a także nawiązujące do wielkanocnej symboliki drobiazgi. Oferowały je panie z kół gospodyń wiejskich, reprezentanci stowarzyszeń, sołectw, szkół i bibliotek. Prawdziwym hitem okazał się barszczyk, którym częstowali członkowie Stowarzyszenia Krzewienia Tradycji i Kultury Ludowej Gminy Łuków. Organizatorzy pomyśleli też o dzieciach. - Najmłodsi mogli obejrzeć kącik minizoo, a więc owieczki, króliki, gołębie, kaczki, egzotyczne odmiany kur. W programie znalazł się również konkurs dotyczący tradycji i zwyczajów świątecznych. Zwyciężyła Klaudia Pulik z Szaniaw. Jako nagrody dzieci otrzymały słodycze. Myślę, że jarmark przypadł naszym najmłodszym do gustu - mówi W. Szczygieł.

W trakcie imprezy ogłoszono wyniki, a także wręczono nagrody laureatom gminnego konkursu pisanki i symboli wielkanocnych. Prace zaprezentowano na świątecznym stole, a zgromadzone pieniądze przekazano na szczytny cel - rehabilitację niepełnosprawnej dziewczynki z Łukowa, podopiecznej fundacji „Zdążyć z pomocą”.

- Za rok kolejne spotkanie. Będzie to mały jubileusz - przypomniał W. Szczygieł.

Marcin Gomółka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Centrum onkologii


Wmurowany został kamień węgielny zawierający akt erekcyjny wraz z kapsułą czasu pod budowę Siedleckiego Ośrodka Onkologii. Będzie to nowoczesna, profesjonalna i jedyna w subregionie siedlecko-ostrołęckim, a przede wszystkim przyjazna pacjentom placówka. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Mój tata - mój bohater


Pod patronatem prezydenta Wojciecha Kudelskiego i biskupa Kazimierza Gurdy w piątek, 23 czerwca, w amfiteatrze przy ul. Wiszniewskiego odbył się Wieczór Chwały pn. „Mój tata - mój bohater”. Była to czwarta edycja wydarzenia, które z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników.

PATRONAT "ECHO"


Festyn w Pratulinie
W niedzielę, 9 lipca, w Pratulinie odbędzie się festyn rodzinno-myśliwski. W programie m.in. Msza św. i atrakcje dla dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


Święty i błazen
O. Jan Góra pozwalał sobie przy Janie Pawle II na zachowania i działania, o których inni baliby się nawet pomyśleć.
więcej »
Cierpienie przychodzi znienacka
Nie można uciec przed cierpieniem… Starą jak świat prawdę potwierdza życie. Jak jednak żyć w cierpieniu, nie tracąc godności?
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

urlop spędzam w domu

nie mam planów na wakacjeLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Dz 12,1-11; Ps 34,2-9
Ewangelia:
Mt 16,13-19

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR