25 maja 2017 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
25-31 maja 2017r.

menu

NEWS

Już po raz drugi wydział duszpasterstwa rodzin kurii siedleckiej organizuje Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Pratulina. Odbędzie się ona w niedzielę, 28 maja, a przebiegać będzie pod hasłem „Kobiety z pasją”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Impreza, która łączy

12 kwietnia 2017 r.

Na wielkanocną nutę


fot. MG

Już po raz dziewiąty na pl. Solidarności i Wolności w Łukowie odbył się w Niedzielę Palmową jarmark wielkanocny. Imprezę wspólnie zorganizowały władze miasta i gminy Łuków oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Kiermasz rozpoczęła Ewangelia dotycząca wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Następnie zastępca wójta łukowskiej Wojciech Szczygieł oraz zastępca burmistrza Łukowa Marcin Mateńko złożyli mieszkańcom życzenia i podzielili się z nimi jajkiem. W świąteczny nastrój wprowadził zebranych uczeń gimnazjum w Zalesiu Kacper Siwiak.

Zdobywca pierwszego miejsca w Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej wyrecytował znany wiersz Cecylii Słapek „O świętym Janie w Ołtorzu”.

Dziewięcioletnia tradycja

- Jarmark to okazja do zaprezentowania się działającym na terenie naszej gminy: kołom gospodyń wiejskich, stowarzyszeniom, ale także szkołom. Impreza ma już dziewięcioletnią historię i z pełną świadomością mogę powiedzieć, że wpisała się w kalendarz organizowanych przez miasto i gminę przedsięwzięć kulturalnych. Uczestnicząc w jarmarku, pokazujemy, że cieszymy się świętami, iż pragniemy podtrzymać dawne tradycje i zwyczaje wielkanocne - powiedział W. Szczygieł. - Tego typu wydarzenia posiadają także walor integracyjny. Są okazją do spotkań ludzi z miasta i gminy, do zawierania nowych znajomości, ale i podtrzymywania starych - dodał.

Nie tylko przysmaki

Zwiedzający mogli kupić świąteczne ozdoby oraz przysmaki. Były tradycyjne mazurki, baby, wiejski chleb, stroiki, pisanki, a także nawiązujące do wielkanocnej symboliki drobiazgi. Oferowały je panie z kół gospodyń wiejskich, reprezentanci stowarzyszeń, sołectw, szkół i bibliotek. Prawdziwym hitem okazał się barszczyk, którym częstowali członkowie Stowarzyszenia Krzewienia Tradycji i Kultury Ludowej Gminy Łuków. Organizatorzy pomyśleli też o dzieciach. - Najmłodsi mogli obejrzeć kącik minizoo, a więc owieczki, króliki, gołębie, kaczki, egzotyczne odmiany kur. W programie znalazł się również konkurs dotyczący tradycji i zwyczajów świątecznych. Zwyciężyła Klaudia Pulik z Szaniaw. Jako nagrody dzieci otrzymały słodycze. Myślę, że jarmark przypadł naszym najmłodszym do gustu - mówi W. Szczygieł.

W trakcie imprezy ogłoszono wyniki, a także wręczono nagrody laureatom gminnego konkursu pisanki i symboli wielkanocnych. Prace zaprezentowano na świątecznym stole, a zgromadzone pieniądze przekazano na szczytny cel - rehabilitację niepełnosprawnej dziewczynki z Łukowa, podopiecznej fundacji „Zdążyć z pomocą”.

- Za rok kolejne spotkanie. Będzie to mały jubileusz - przypomniał W. Szczygieł.

Marcin Gomółka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Turniej Ligi Ministranckiej


20 maja w kompleksie sportowym przy ul. Jana Pawła II w Siedlcach rozegrany został turniej finałowy Ligi Ministranckiej 2016/2017. W tegorocznych rozgrywkach wzięło udział 78 drużyn (42 w kategorii „junior” i 36 w kategorii „młodzik”). Podczas finału zmierzyły się ze sobą najlepsze drużyny reprezentujące parafie z całej diecezji siedleckiej. [fot. Tomasz Końko]

FOTOGALERIA

Jubileusz kapłaństwa


W czwartek, 19 maja, 50 lat kapłaństwa świętowało 11 kapłanów. O 12.00 w katedrze wraz z biskupami Kazimierzem Gurdą i Piotrem Sawczukiem celebrowali jubileuszową Mszę św. [fot. ML]

PATRONAT "ECHO"


I Ty możesz zostać gwiazdą!
Pierwszej edycji Konkursu Piosenki Optymistycznej w Języku Obcym Eurosong 2017 przyświeca myśl stworzenia młodym ludziom szansy prezentacji umiejętności wokalno-lingwistycznych.
więcej »
Pielgrzymka Kobiet do Pratulina
Już po raz drugi wydział duszpasterstwa rodzin kurii siedleckiej organizuje Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Pratulina. Odbędzie się ona w niedzielę, 28 maja, a przebiegać będzie pod hasłem „Kobiety z pasją”.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
W czwartek, 15 czerwca, w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na miejskim lodowisku rozpocznie się koncert uwielbieniowy „Siedlce dla Jezusa 2017”.
więcej »
Będzie się działo!
Koncerty, spektakle teatralne, zmagania sportowe, warsztaty, pikniki edukacyjne - to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców z okazji Dni Łukowa, które odbędą się 26, 27 i 28 maja. Gwiazdą będzie zespół Pectus.
więcej »
 

POLECAMY


„Dwie Korony”
Podczas 70’ Festiwalu Filmowego w Cannes odbyła się światowa premiera polskiego filmu „Dwie Korony” opowiadającego o życiu św. Maksymiliana Kolbego.
więcej »
Wielka tajemnica
Objawienia w Fatimie od 100 lat budzą nie tylko zdumienie, ale przede wszystkim wielką nadzieję katolików na całym świecie na triumf Niepokalanego Serca Maryi.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Dz 18,1-8; Ps 98,1-4
Ewangelia:
J 16,16-20

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR