26 kwietnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Maria, Marcelina, Marzena

Pogoda: Siedlce

Numer 17
27-03 maja 2017r.

menu

NEWS

Triduum Paschalne i Wielkanoc są okazją, by naśladować Maryję w Jej wierze i zaufaniu. Życzymy zatem, by zbliżające się Święta Wielkanocne były dla wszystkich naszych Czytelników, Współpracowników i Przyjaciół czasem doświadczenia zwycięstwa Boga nad tym, co złe, raniące i niszczące. Niech pusty grób stanie się znakiem nadziei, a wstawiennictwo Matki Bożej wyprasza łaskę głębokiej wiary i zaufania Bogu w każdej chwili życia. Zespół Echa Katolickiego

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

12 kwietnia 2017 r.

Pogłosy

Do mojej wsi nie docierał dźwięk rezurekcyjnych dzwonów. Żeby je usłyszeć, należało pokonać 4-5 kilometrów. I Wielki Post. Oba wyzwania wcale nie były łatwe. Udział w popołudniowej Drodze krzyżowej wiązał się z powrotem do domu w ciemności, albo przynajmniej w szarówce. Przez las. Kursy autobusowe na tej trasie były wtedy marzeniem tylko najśmielszych fantastów.

W domu - zakaz słuchania radia (telewizory trzy w całej wsi, więc problemu nie ma), śpiewania i nucenia melodii innych niż wielkopostne, pokutne. Mówić też należało przyciszonym głosem, a kłótnia stanowiła grzech ciężki. Na straży przestrzegania zasad niewzruszenie stała babcia.

Postny smak z dzieciństwa to fiucek - gotowana na rzadko do kartofli kwaszona kapusta z suszonymi grzybami, zabielana śmietaną. Obraz - środopoście, czyli igrce z wtorku na środę w połowie postu. W czasach mojej pierwszej młodości sprowadzało się to głównie do malowania szyb w oknach. Obyczaj nakazywał, żeby te szyby koniecznie rano - przed pójściem do szkoły, do pracy - umyć. Mimo że była w tym pewna niedogodność (okna pomalowane parafiną zdrapywało się żyletką), panny czekały na nią z utęsknienim, bo świadczyła o zainteresowaniu okolicznych chłopaków.

W Wielki Piątek rozległe pola okupowała młódź. Praktyczni rodzice organizowali swoim pociechom czas wolny od nauki - powszechnym zajęciem było zbieranie kamieni. Ich odgłos - wrzucanych do wiader - rozchodził się po całej okolicy. Posiłkiem regeneracyjnym były jaja na twardo albo śledzie z cebulą. A że praca należała do ciężkich, mało kto odmawiał jedzenia. Po południu ta sama młódź gromadnie i przykładnie wędrowała do kościoła i do spowiedzi. Wprowadzony w niektórych parafiach obyczaj zaklejania kratek konfesjonałów folią wydaje się z tej perspektywy jak najbardziej uzasadniony.

Sobota była - zwłaszcza dla dzieci - dniem tyleż radosnym, co ciekawym. Skoro świt należało pomalować woskiem jajka i obgotować je w cebulaku. Od początku postu sortowaliśmy łupiny cebuli na te mniej i bardziej ciemne - gotowane w jednych i drugich pisanki różniły się wtedy kolorem. W wielkanocnym koszyku właśnie jajek było najwięcej - te łupione, do podzielenia się, i te w skorupkach - dla ozdoby stołu. Obok nich obowiązkowo chleb, sól, pieprz, korzeń chrzanu i pętko własnej roboty kiełbasy. Plus glonek drożdżowego placka - symbol świątecznego dobrobytu. W domach z gankiem podzieleni na regiony mieszkańcy wsi czekali na przyjazd księdza. Wcześniej pojawiał się listonosz - można było urządzić konkurs na największą liczbę otrzymanych świątecznych pocztówek. Na schodach domostw całej wsi babcie i dziadkowie tarli chrzan - i oczy.

Wielka Niedziela to czas radości dokonanej. Na rezurekcję należało wyjść najpóźniej o 5.00 rano. Niedogodności porannego wstawania i forsownego marszu rekompensowali parafianie płci męskiej, którzy głosem sięgającym nieba ogłaszali, że: „We-so-ły nam dzień dziś na-stał...”. Co ciekawe - w drodze powrotnej nie uwidziałeś pieszych. Każdy, gdzie mógł, się furmanki doczepił. Żeby się owies urodził. Żeby jak najprędzej dźwięk wielkanocnych dzwonów do swoich domów zanieść.

Ten dźwięk słyszę do dziś!

Anna Wolańska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o s. Faustynie


21 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej wystawiono spektakl o św. s. Faustynie. Tematem sztuki było życie apostołki Miłosierdzia oraz propagowanie orędzia, jakie otrzymała od Jezusa. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Odpust w sanktuarium


23 kwietnia w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej obchodzono doroczny odpust. Uroczystości przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Diecezjalny Dzień Rodziny
W niedzielę,7 maja, w bazylice w Parczewie odbędzie się doroczne spotkanie ph. Diecezjalny Dzień Rodziny. W programie uroczystości m.in.: Eucharystia, prelekcja, modlitwa różańcowa ze świadectwami. Zapraszamy!
więcej »
I Konkurs Piosenki Religijnej Cantate Deo 2017
Zgłoszenia należy przesyłać do 28 kwietnia: pocztą elektroniczną na adres: cantatedeo.ksp@gmail.com lub pocztą na adres: Katolicki Zespół Edukacyjny, ul. Sokołowska 172, 08-119 Siedlce. 
więcej »
Zaproszenie do udziału w konkursie
Siostry nazaretanki wraz z parafią św. Brata Alberta, szkołą i Łukowskim Ośrodkiem Kultury organizują konkurs poświęcony św. Albertowi Chmielowskiemu. Do udziału zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych.
więcej »
Jarmark św. Stanisława
Promocja regionalnych produktów i tradycyjnych potraw, prezentacja ginących zawodów rzemieślniczych oraz występy zespołów ludowych znalazły się w programie X Jarmarku św. Stanisława, który odbędzie się w dniach 5-6 maja.
więcej »
Wspólne szycie flagi
2 maja, o 15.30, rozpoczną się Gminno-Parafialne Obchody Dnia Flagi RP. W programie spotkania m.in. wspólne szycie flagi narodowej i maryjnej.
więcej »
VI Gminny Rajd Rowerowy
2 maja w Czołomyjach odbędzie się VI Gminny Rajd Rowerowy ph. „Z flagą w tle”. Szczegółowe informacje na plakacie.
więcej »
Kleryckie mistrzostwa
14 maja galą otwarcia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej rozpoczną się Kleryckie Mistrzostwa Piłkarskie.
więcej »
I Ty możesz zostać gwiazdą!
Pierwszej edycji Konkursu Piosenki Optymistycznej w Języku Obcym Eurosong 2017 przyświeca myśl stworzenia młodym ludziom szansy prezentacji umiejętności wokalno-lingwistycznych.
więcej »
 

POLECAMY


200 lamp na drodze do Boga
Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa - pisał św. Hieronim. Wśród wszystkich książek świata to właśnie Biblia ma bezdyskusyjnie największy nakład, została też przetłumaczona na największą liczbę języków. Dlaczego?
więcej »
Podręcznik dla każdej rodziny
Rodzice są dla swoich dzieci pierwszymi nauczycielami - także jeśli chodzi o modlitwę i cnoty chrześcijańskie. Z pomocą w wypełnieniu tego zadania przychodzi Mały rytuał rodzinny - swoiste vademecum życia chrześcijańskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy inny


LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Dz 5,17-26; Ps 34,2-9
Ewangelia:
J 3,16-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR