25 maja 2017 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
25-31 maja 2017r.

menu

NEWS

Już po raz drugi wydział duszpasterstwa rodzin kurii siedleckiej organizuje Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Pratulina. Odbędzie się ona w niedzielę, 28 maja, a przebiegać będzie pod hasłem „Kobiety z pasją”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

12 kwietnia 2017 r.

Pogłosy

Do mojej wsi nie docierał dźwięk rezurekcyjnych dzwonów. Żeby je usłyszeć, należało pokonać 4-5 kilometrów. I Wielki Post. Oba wyzwania wcale nie były łatwe. Udział w popołudniowej Drodze krzyżowej wiązał się z powrotem do domu w ciemności, albo przynajmniej w szarówce. Przez las. Kursy autobusowe na tej trasie były wtedy marzeniem tylko najśmielszych fantastów.

W domu - zakaz słuchania radia (telewizory trzy w całej wsi, więc problemu nie ma), śpiewania i nucenia melodii innych niż wielkopostne, pokutne. Mówić też należało przyciszonym głosem, a kłótnia stanowiła grzech ciężki. Na straży przestrzegania zasad niewzruszenie stała babcia.

Postny smak z dzieciństwa to fiucek - gotowana na rzadko do kartofli kwaszona kapusta z suszonymi grzybami, zabielana śmietaną. Obraz - środopoście, czyli igrce z wtorku na środę w połowie postu. W czasach mojej pierwszej młodości sprowadzało się to głównie do malowania szyb w oknach. Obyczaj nakazywał, żeby te szyby koniecznie rano - przed pójściem do szkoły, do pracy - umyć. Mimo że była w tym pewna niedogodność (okna pomalowane parafiną zdrapywało się żyletką), panny czekały na nią z utęsknienim, bo świadczyła o zainteresowaniu okolicznych chłopaków.

W Wielki Piątek rozległe pola okupowała młódź. Praktyczni rodzice organizowali swoim pociechom czas wolny od nauki - powszechnym zajęciem było zbieranie kamieni. Ich odgłos - wrzucanych do wiader - rozchodził się po całej okolicy. Posiłkiem regeneracyjnym były jaja na twardo albo śledzie z cebulą. A że praca należała do ciężkich, mało kto odmawiał jedzenia. Po południu ta sama młódź gromadnie i przykładnie wędrowała do kościoła i do spowiedzi. Wprowadzony w niektórych parafiach obyczaj zaklejania kratek konfesjonałów folią wydaje się z tej perspektywy jak najbardziej uzasadniony.

Sobota była - zwłaszcza dla dzieci - dniem tyleż radosnym, co ciekawym. Skoro świt należało pomalować woskiem jajka i obgotować je w cebulaku. Od początku postu sortowaliśmy łupiny cebuli na te mniej i bardziej ciemne - gotowane w jednych i drugich pisanki różniły się wtedy kolorem. W wielkanocnym koszyku właśnie jajek było najwięcej - te łupione, do podzielenia się, i te w skorupkach - dla ozdoby stołu. Obok nich obowiązkowo chleb, sól, pieprz, korzeń chrzanu i pętko własnej roboty kiełbasy. Plus glonek drożdżowego placka - symbol świątecznego dobrobytu. W domach z gankiem podzieleni na regiony mieszkańcy wsi czekali na przyjazd księdza. Wcześniej pojawiał się listonosz - można było urządzić konkurs na największą liczbę otrzymanych świątecznych pocztówek. Na schodach domostw całej wsi babcie i dziadkowie tarli chrzan - i oczy.

Wielka Niedziela to czas radości dokonanej. Na rezurekcję należało wyjść najpóźniej o 5.00 rano. Niedogodności porannego wstawania i forsownego marszu rekompensowali parafianie płci męskiej, którzy głosem sięgającym nieba ogłaszali, że: „We-so-ły nam dzień dziś na-stał...”. Co ciekawe - w drodze powrotnej nie uwidziałeś pieszych. Każdy, gdzie mógł, się furmanki doczepił. Żeby się owies urodził. Żeby jak najprędzej dźwięk wielkanocnych dzwonów do swoich domów zanieść.

Ten dźwięk słyszę do dziś!

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Turniej Ligi Ministranckiej


20 maja w kompleksie sportowym przy ul. Jana Pawła II w Siedlcach rozegrany został turniej finałowy Ligi Ministranckiej 2016/2017. W tegorocznych rozgrywkach wzięło udział 78 drużyn (42 w kategorii „junior” i 36 w kategorii „młodzik”). Podczas finału zmierzyły się ze sobą najlepsze drużyny reprezentujące parafie z całej diecezji siedleckiej. [fot. Tomasz Końko]

FOTOGALERIA

Jubileusz kapłaństwa


W czwartek, 19 maja, 50 lat kapłaństwa świętowało 11 kapłanów. O 12.00 w katedrze wraz z biskupami Kazimierzem Gurdą i Piotrem Sawczukiem celebrowali jubileuszową Mszę św. [fot. ML]

PATRONAT "ECHO"


I Ty możesz zostać gwiazdą!
Pierwszej edycji Konkursu Piosenki Optymistycznej w Języku Obcym Eurosong 2017 przyświeca myśl stworzenia młodym ludziom szansy prezentacji umiejętności wokalno-lingwistycznych.
więcej »
Pielgrzymka Kobiet do Pratulina
Już po raz drugi wydział duszpasterstwa rodzin kurii siedleckiej organizuje Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Pratulina. Odbędzie się ona w niedzielę, 28 maja, a przebiegać będzie pod hasłem „Kobiety z pasją”.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
W czwartek, 15 czerwca, w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na miejskim lodowisku rozpocznie się koncert uwielbieniowy „Siedlce dla Jezusa 2017”.
więcej »
Będzie się działo!
Koncerty, spektakle teatralne, zmagania sportowe, warsztaty, pikniki edukacyjne - to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców z okazji Dni Łukowa, które odbędą się 26, 27 i 28 maja. Gwiazdą będzie zespół Pectus.
więcej »
 

POLECAMY


„Dwie Korony”
Podczas 70’ Festiwalu Filmowego w Cannes odbyła się światowa premiera polskiego filmu „Dwie Korony” opowiadającego o życiu św. Maksymiliana Kolbego.
więcej »
Wielka tajemnica
Objawienia w Fatimie od 100 lat budzą nie tylko zdumienie, ale przede wszystkim wielką nadzieję katolików na całym świecie na triumf Niepokalanego Serca Maryi.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Dz 18,1-8; Ps 98,1-4
Ewangelia:
J 16,16-20

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR