25 maja 2017 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
25-31 maja 2017r.

menu

NEWS

Już po raz drugi wydział duszpasterstwa rodzin kurii siedleckiej organizuje Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Pratulina. Odbędzie się ona w niedzielę, 28 maja, a przebiegać będzie pod hasłem „Kobiety z pasją”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Pierwszy przypadek H5N8

8 lutego 2017 r.

Wirus także u nas


fot. PIXABAY.COM

W Czepielinie (gm. Mordy) wykryto przypadek ptasiej grypy. Obecność wirusa H5N8 stwierdzono u łabędzia, który pojawił się w pobliżu jednego z gospodarstw.

- Ptak zachowywał się dosyć dziwnie. Nie bał się ludzi, a w dodatku był pogryziony. Wzbudziło to podejrzenie jednej z mieszkanek, która zawiadomiła władze gminy. Te z kolei skontaktowały się Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Siedlcach - informuje Izabela Floryszczyk, powiatowy lekarz weterynarii. - Łabędź został zabrany przez służby weterynaryjne. Pobrano od niego próbki i wysłano do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Wynik, który otrzymaliśmy 3 lutego, potwierdził, iż ptak był zarażony wirusem ptasiej grypy - dodaje.

Kobieta, która znalazła łabędzia, przyznała, iż go dotykała. Kontakt z nim miały też jej psy, które prawdopodobnie go pogryzły. Istniało też ryzyko zakażenia ptasią grypą kur, dlatego służby weterynaryjne podjęły decyzję o zabiciu ośmiu sztuk drobiu należących do mieszkanki Czepielina. - Od kur również pobrano próbki, które zbadano w Puławach. Na szczęście wykluczono zakażenie - mówi I. Floryszczyk.

Pod kontrolą

- Gospodarstwo zostało zabezpieczone. Ponadto przeprowadzono w nim dezynfekcję, a następnie rozebrano i spalono budynek gospodarczy, w którym trzymano kury, oraz ściółkę. Wokół posesji wyłożono też specjalne maty dezynfekujące. Sytuacja jest pod kontrolą - uspokaja burmistrz miasta i gminy Mordy Jan Ługowski, dodając, iż dzięki natychmiastowej reakcji służb weterynaryjnych i gminnych udało się stłumić grypę w zarodku.

Lepiej dmuchać na zimne

- 800 m od miejsca, gdzie znaleziono łabędzia, znajduje się ferma indyków, które są bardzo wrażliwe na wirusa H5N8. Dlatego musieliśmy działać bardzo szybko. Na szczęście udało się zapobiec rozprzestrzenieniu choroby - podkreśla I. Floryszczyk, przypominając, że choć grypa ta nie jest groźna dla człowieka, zaleca się unikanie kontaktu z dzikim ptactwem oraz informowanie odpowiednim służb weterynaryjnych o podejrzanych zachowaniach zwierząt i znalezionych martwych ptakach. - Można to zgłosić władzom gminy, najbliższemu lekarzowi weterynarii lub powiatowemu lekarzowi weterynarii - wymienia I. Floryszczyk, apelując o niedokarmianie dzikich ptaków, bo to powoduje, że skupiają się w jednym miejscu, przez co wirus może się łatwiej przenosić.

Ostrożność powinni zachować również hodowcy. Ważne jest, aby właściwie zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków i używać w gospodarstwie odzieży ochronnej.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Turniej Ligi Ministranckiej


20 maja w kompleksie sportowym przy ul. Jana Pawła II w Siedlcach rozegrany został turniej finałowy Ligi Ministranckiej 2016/2017. W tegorocznych rozgrywkach wzięło udział 78 drużyn (42 w kategorii „junior” i 36 w kategorii „młodzik”). Podczas finału zmierzyły się ze sobą najlepsze drużyny reprezentujące parafie z całej diecezji siedleckiej. [fot. Tomasz Końko]

FOTOGALERIA

Jubileusz kapłaństwa


W czwartek, 19 maja, 50 lat kapłaństwa świętowało 11 kapłanów. O 12.00 w katedrze wraz z biskupami Kazimierzem Gurdą i Piotrem Sawczukiem celebrowali jubileuszową Mszę św. [fot. ML]

PATRONAT "ECHO"


I Ty możesz zostać gwiazdą!
Pierwszej edycji Konkursu Piosenki Optymistycznej w Języku Obcym Eurosong 2017 przyświeca myśl stworzenia młodym ludziom szansy prezentacji umiejętności wokalno-lingwistycznych.
więcej »
Pielgrzymka Kobiet do Pratulina
Już po raz drugi wydział duszpasterstwa rodzin kurii siedleckiej organizuje Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Pratulina. Odbędzie się ona w niedzielę, 28 maja, a przebiegać będzie pod hasłem „Kobiety z pasją”.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
W czwartek, 15 czerwca, w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na miejskim lodowisku rozpocznie się koncert uwielbieniowy „Siedlce dla Jezusa 2017”.
więcej »
Będzie się działo!
Koncerty, spektakle teatralne, zmagania sportowe, warsztaty, pikniki edukacyjne - to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców z okazji Dni Łukowa, które odbędą się 26, 27 i 28 maja. Gwiazdą będzie zespół Pectus.
więcej »
 

POLECAMY


„Dwie Korony”
Podczas 70’ Festiwalu Filmowego w Cannes odbyła się światowa premiera polskiego filmu „Dwie Korony” opowiadającego o życiu św. Maksymiliana Kolbego.
więcej »
Wielka tajemnica
Objawienia w Fatimie od 100 lat budzą nie tylko zdumienie, ale przede wszystkim wielką nadzieję katolików na całym świecie na triumf Niepokalanego Serca Maryi.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Dz 18,1-8; Ps 98,1-4
Ewangelia:
J 16,16-20

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR