19 lutego 2017 r. Imieniny obchodzą: Arnold, Konrad, Marceli

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Ogłaszaj się w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Region Opinie Kościół Rozmowy Komentarze Diecezja Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 7 - 16-22 lutego 2017r.

NEWS

Przypadający w dniach 20-26 lutego Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to okazja do konsultacji z kuratorami, prawnikami, policjantami i pracownikami socjalnymi. Więcej informacji na www.siedlce.caritas.pl

Region

 
 

Pierwszy przypadek H5N8

8 lutego 2017 r.

Wirus także u nas


fot. PIXABAY.COM

W Czepielinie (gm. Mordy) wykryto przypadek ptasiej grypy. Obecność wirusa H5N8 stwierdzono u łabędzia, który pojawił się w pobliżu jednego z gospodarstw.

- Ptak zachowywał się dosyć dziwnie. Nie bał się ludzi, a w dodatku był pogryziony. Wzbudziło to podejrzenie jednej z mieszkanek, która zawiadomiła władze gminy. Te z kolei skontaktowały się Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Siedlcach - informuje Izabela Floryszczyk, powiatowy lekarz weterynarii. - Łabędź został zabrany przez służby weterynaryjne. Pobrano od niego próbki i wysłano do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Wynik, który otrzymaliśmy 3 lutego, potwierdził, iż ptak był zarażony wirusem ptasiej grypy - dodaje.

Kobieta, która znalazła łabędzia, przyznała, iż go dotykała. Kontakt z nim miały też jej psy, które prawdopodobnie go pogryzły. Istniało też ryzyko zakażenia ptasią grypą kur, dlatego służby weterynaryjne podjęły decyzję o zabiciu ośmiu sztuk drobiu należących do mieszkanki Czepielina. - Od kur również pobrano próbki, które zbadano w Puławach. Na szczęście wykluczono zakażenie - mówi I. Floryszczyk.

Pod kontrolą

- Gospodarstwo zostało zabezpieczone. Ponadto przeprowadzono w nim dezynfekcję, a następnie rozebrano i spalono budynek gospodarczy, w którym trzymano kury, oraz ściółkę. Wokół posesji wyłożono też specjalne maty dezynfekujące. Sytuacja jest pod kontrolą - uspokaja burmistrz miasta i gminy Mordy Jan Ługowski, dodając, iż dzięki natychmiastowej reakcji służb weterynaryjnych i gminnych udało się stłumić grypę w zarodku.

Lepiej dmuchać na zimne

- 800 m od miejsca, gdzie znaleziono łabędzia, znajduje się ferma indyków, które są bardzo wrażliwe na wirusa H5N8. Dlatego musieliśmy działać bardzo szybko. Na szczęście udało się zapobiec rozprzestrzenieniu choroby - podkreśla I. Floryszczyk, przypominając, że choć grypa ta nie jest groźna dla człowieka, zaleca się unikanie kontaktu z dzikim ptactwem oraz informowanie odpowiednim służb weterynaryjnych o podejrzanych zachowaniach zwierząt i znalezionych martwych ptakach. - Można to zgłosić władzom gminy, najbliższemu lekarzowi weterynarii lub powiatowemu lekarzowi weterynarii - wymienia I. Floryszczyk, apelując o niedokarmianie dzikich ptaków, bo to powoduje, że skupiają się w jednym miejscu, przez co wirus może się łatwiej przenosić.

Ostrożność powinni zachować również hodowcy. Ważne jest, aby właściwie zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków i używać w gospodarstwie odzieży ochronnej.

MD

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Prezydent w Siedlcach


Podczas wizyty w Siedlcach 11 lutego prezydent Polski Andrzej Duda wziął udział w otwarciu ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego przy tzw. wiadukcie łukowskim. W programie wizyty głowy państwa w Siedlcach było też odwiedzenie Muzeum Diecezjalnego. Prezydent spotkał się także z młodymi piłkarzami Pogoni Lwów. Na zakończenie wizyty A. Duda złożył wieniec przy pomniku Lecha Kaczyńskiego. [fot. KO]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


W katedrze siedleckiej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. Zainaugurowała je adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Później nastąpiła prezentacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego z diecezji. Celebracja Eucharystii, połączona z liturgią światła i dziękczynieniem za dar życia konsekrowanego, sprawowana była w samo południe. [fot. ML]

PATRONAT "ECHO"


XV Bal karnawałowy osób niepełnosprawnych
Około 500 osób pojawi się 23 lutego, o 10.00, w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury przy ul. Brzeskiej 41 na imprezie zorganizowanej przez bialski Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS), prowadzony przez Caritas Diecezji Siedleckiej (CDS).
więcej »
Śladem szeptu amazońskiego potoku
Gościem kolejnego spotkania organizowanego przez ekipę VITOexTrEAM będzie Stefan Czerniecki - podróżnik, eksplorator, dziennikarz, autor wielu książek.
więcej »
Sport i wspólnota
12 maja w Białej Podlaskiej odbędzie się XII Parafiada Diecezji Siedleckiej. Zgłoszenia są przyjmowane do 10 kwietnia. Do udziału w zawodach zaproszeni są uczniowie szkół gimnazjalnych.
więcej »
Koncert jubileuszowy
W niedzielę, 26 lutego, o 16.00, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Terespolu rozpocznie się koncert noworoczny. I
więcej »
Ku czci niezłomnych
Prelekcja, wystawa, koncert i projekcja to główne punkty obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Terespol.
więcej »
 

POLECAMY


Matki i antymatki
Słowo matka budzi wiele uczuć. Jest jednym z najczęściej zgłaszanych w konkursach na najpiękniejsze słowo w języku polskim (i nie tylko). O matce napisano wiele akapitów, poeci poświęcali niezliczone strofy, podkreślając rolę matki w życiu każdego człowieka.
więcej »
Historia i współczesność
Bogactwo informacji i komentarzy dla każdego, kto pragnie zrozumieć otaczającą go rzeczywistość - tak Nową encyklopedię chrześcijaństwa rekomenduje wydawnictwo Jedność.
więcej »
 

SONDA

 

Jak można spędzić ferie?

na wyjeździe, np. obozie narciarskim

przed telewizorem bądź komputerem

na zajęciach w ośrodkach kultury

nadrabiając zaległości w nauce

nudząc się


LITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Kpł 19,1-2.17-18; Ps 103,1-4.8.10.12-13 ;
1 Kor 3,16-23

Ewangelia:
Mt 5,38-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Region Opinie Kościół Rozmowy Komentarze Diecezja Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR