26 marca 2017 r. Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Ogłaszaj się w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Rozmowy Opinie Kościół Region Diecezja Komentarze Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 12 - 23-29 marca 2017r.

NEWS

Region

 
 

Pierwszy przypadek H5N8

8 lutego 2017 r.

Wirus także u nas


fot. PIXABAY.COM

W Czepielinie (gm. Mordy) wykryto przypadek ptasiej grypy. Obecność wirusa H5N8 stwierdzono u łabędzia, który pojawił się w pobliżu jednego z gospodarstw.

- Ptak zachowywał się dosyć dziwnie. Nie bał się ludzi, a w dodatku był pogryziony. Wzbudziło to podejrzenie jednej z mieszkanek, która zawiadomiła władze gminy. Te z kolei skontaktowały się Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Siedlcach - informuje Izabela Floryszczyk, powiatowy lekarz weterynarii. - Łabędź został zabrany przez służby weterynaryjne. Pobrano od niego próbki i wysłano do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Wynik, który otrzymaliśmy 3 lutego, potwierdził, iż ptak był zarażony wirusem ptasiej grypy - dodaje.

Kobieta, która znalazła łabędzia, przyznała, iż go dotykała. Kontakt z nim miały też jej psy, które prawdopodobnie go pogryzły. Istniało też ryzyko zakażenia ptasią grypą kur, dlatego służby weterynaryjne podjęły decyzję o zabiciu ośmiu sztuk drobiu należących do mieszkanki Czepielina. - Od kur również pobrano próbki, które zbadano w Puławach. Na szczęście wykluczono zakażenie - mówi I. Floryszczyk.

Pod kontrolą

- Gospodarstwo zostało zabezpieczone. Ponadto przeprowadzono w nim dezynfekcję, a następnie rozebrano i spalono budynek gospodarczy, w którym trzymano kury, oraz ściółkę. Wokół posesji wyłożono też specjalne maty dezynfekujące. Sytuacja jest pod kontrolą - uspokaja burmistrz miasta i gminy Mordy Jan Ługowski, dodając, iż dzięki natychmiastowej reakcji służb weterynaryjnych i gminnych udało się stłumić grypę w zarodku.

Lepiej dmuchać na zimne

- 800 m od miejsca, gdzie znaleziono łabędzia, znajduje się ferma indyków, które są bardzo wrażliwe na wirusa H5N8. Dlatego musieliśmy działać bardzo szybko. Na szczęście udało się zapobiec rozprzestrzenieniu choroby - podkreśla I. Floryszczyk, przypominając, że choć grypa ta nie jest groźna dla człowieka, zaleca się unikanie kontaktu z dzikim ptactwem oraz informowanie odpowiednim służb weterynaryjnych o podejrzanych zachowaniach zwierząt i znalezionych martwych ptakach. - Można to zgłosić władzom gminy, najbliższemu lekarzowi weterynarii lub powiatowemu lekarzowi weterynarii - wymienia I. Floryszczyk, apelując o niedokarmianie dzikich ptaków, bo to powoduje, że skupiają się w jednym miejscu, przez co wirus może się łatwiej przenosić.

Ostrożność powinni zachować również hodowcy. Ważne jest, aby właściwie zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków i używać w gospodarstwie odzieży ochronnej.

MD

Powrót


 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kongres Różańcowy


11 marca w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbył się Kongres Różańcowy. Jego uczestnikom, którzy zaimponowali liczebnością - przybyło ponad 2 tys. osób - towarzyszyło hasło trwającego roku pracy duszpasterskiej: Głosić Chrystusa wraz z Maryją.

FOTOGALERIA

Nocne Czuwanie Młodych


W piątek, 10 marca, w Kodniu odbyło się kolejne Nocne Czuwanie Młodych. Wzięło w nim udział kilkaset osób z diecezji siedleckiej. Tematem była pokuta...

PATRONAT "ECHO"


Konkurs papieski
Patriotyzm Karola Wojtyły - 1920-2005 - to hasło tegorocznej, 13 już edycji konkursu wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II organizowanego przez Instytut Tertio Millennio.
więcej »
Wielkanocna pisanka
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach ogłasza konkurs na Wielkanocną Pisankę. Prace można zgłaszać do 10 kwietnia.
więcej »
Depresja - porozmawiajmy o niej
Tak brzmi hasło konferencji organizowanej przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, która odbędzie się 7 kwietnia w siedzibie placówki przy ul. Młynarskiej 17 w Siedlcach.
więcej »
 

POLECAMY


Zapraszamy do kin!
Na ekrany kin wchodzi ekranizacja bestsellerowej książki pt. Chata Williama P. Younga.
więcej »
Z Wilna do Nieba
We wtorek, 28 marca, o 19.00, w sali widowiskowej Podlasie w Siedlcach odbędzie się premierowy pokaz filmu pt. Z Wilna do Nieba, upamiętniającego śp. bp. Ignacego Świrskiego.
więcej »
Wolność w Sercu Jezusa
„Brak wiary” - to tytuł szóstego odcinka internetowych rekolekcji wielkopostnych pt. „Wolność w Sercu Jezusa” autorstwa o. Remigiusza Recława SJ.
więcej »
Budował ludzi wiarą i pobożnością
Najnowsza publikacja poświęcona bp. Adolfowi Piotrowi Szelążkowi pozwala spojrzeć na duszpasterza - dzisiaj sługę Bożego - przez pryzmat jego dzieł.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma Świętego


LITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
1 Sm 16,1b.6-7.10-13a; Ps 23,1-6 ;
Ef 5,8-14

Ewangelia:
J 9,1-41

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Rozmowy Opinie Kościół Region Diecezja Komentarze Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR