25 kwietnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl

Pogoda: Siedlce

Numer 16
20-26 kwietnia 2017r.

menu

NEWS

Triduum Paschalne i Wielkanoc są okazją, by naśladować Maryję w Jej wierze i zaufaniu. Życzymy zatem, by zbliżające się Święta Wielkanocne były dla wszystkich naszych Czytelników, Współpracowników i Przyjaciół czasem doświadczenia zwycięstwa Boga nad tym, co złe, raniące i niszczące. Niech pusty grób stanie się znakiem nadziei, a wstawiennictwo Matki Bożej wyprasza łaskę głębokiej wiary i zaufania Bogu w każdej chwili życia. Zespół Echa Katolickiego

Region

 
 

Pierwszy przypadek H5N8

8 lutego 2017 r.

Wirus także u nas


fot. PIXABAY.COM

W Czepielinie (gm. Mordy) wykryto przypadek ptasiej grypy. Obecność wirusa H5N8 stwierdzono u łabędzia, który pojawił się w pobliżu jednego z gospodarstw.

- Ptak zachowywał się dosyć dziwnie. Nie bał się ludzi, a w dodatku był pogryziony. Wzbudziło to podejrzenie jednej z mieszkanek, która zawiadomiła władze gminy. Te z kolei skontaktowały się Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Siedlcach - informuje Izabela Floryszczyk, powiatowy lekarz weterynarii. - Łabędź został zabrany przez służby weterynaryjne. Pobrano od niego próbki i wysłano do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Wynik, który otrzymaliśmy 3 lutego, potwierdził, iż ptak był zarażony wirusem ptasiej grypy - dodaje.

Kobieta, która znalazła łabędzia, przyznała, iż go dotykała. Kontakt z nim miały też jej psy, które prawdopodobnie go pogryzły. Istniało też ryzyko zakażenia ptasią grypą kur, dlatego służby weterynaryjne podjęły decyzję o zabiciu ośmiu sztuk drobiu należących do mieszkanki Czepielina. - Od kur również pobrano próbki, które zbadano w Puławach. Na szczęście wykluczono zakażenie - mówi I. Floryszczyk.

Pod kontrolą

- Gospodarstwo zostało zabezpieczone. Ponadto przeprowadzono w nim dezynfekcję, a następnie rozebrano i spalono budynek gospodarczy, w którym trzymano kury, oraz ściółkę. Wokół posesji wyłożono też specjalne maty dezynfekujące. Sytuacja jest pod kontrolą - uspokaja burmistrz miasta i gminy Mordy Jan Ługowski, dodając, iż dzięki natychmiastowej reakcji służb weterynaryjnych i gminnych udało się stłumić grypę w zarodku.

Lepiej dmuchać na zimne

- 800 m od miejsca, gdzie znaleziono łabędzia, znajduje się ferma indyków, które są bardzo wrażliwe na wirusa H5N8. Dlatego musieliśmy działać bardzo szybko. Na szczęście udało się zapobiec rozprzestrzenieniu choroby - podkreśla I. Floryszczyk, przypominając, że choć grypa ta nie jest groźna dla człowieka, zaleca się unikanie kontaktu z dzikim ptactwem oraz informowanie odpowiednim służb weterynaryjnych o podejrzanych zachowaniach zwierząt i znalezionych martwych ptakach. - Można to zgłosić władzom gminy, najbliższemu lekarzowi weterynarii lub powiatowemu lekarzowi weterynarii - wymienia I. Floryszczyk, apelując o niedokarmianie dzikich ptaków, bo to powoduje, że skupiają się w jednym miejscu, przez co wirus może się łatwiej przenosić.

Ostrożność powinni zachować również hodowcy. Ważne jest, aby właściwie zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków i używać w gospodarstwie odzieży ochronnej.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o s. Faustynie


21 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej wystawiono spektakl o św. s. Faustynie. Tematem sztuki było życie apostołki Miłosierdzia oraz propagowanie orędzia, jakie otrzymała od Jezusa. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Odpust w sanktuarium


23 kwietnia w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej obchodzono doroczny odpust. Uroczystości przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs papieski
Patriotyzm Karola Wojtyły - 1920-2005 - to hasło tegorocznej, 13 już edycji konkursu wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II organizowanego przez Instytut Tertio Millennio.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
W niedzielę,7 maja, w bazylice w Parczewie odbędzie się doroczne spotkanie ph. Diecezjalny Dzień Rodziny. W programie uroczystości m.in.: Eucharystia, prelekcja, modlitwa różańcowa ze świadectwami. Zapraszamy!
więcej »
I Konkurs Piosenki Religijnej Cantate Deo 2017
Zgłoszenia należy przesyłać do 28 kwietnia: pocztą elektroniczną na adres: cantatedeo.ksp@gmail.com lub pocztą na adres: Katolicki Zespół Edukacyjny, ul. Sokołowska 172, 08-119 Siedlce. 
więcej »
Zaproszenie do udziału w konkursie
Siostry nazaretanki wraz z parafią św. Brata Alberta, szkołą i Łukowskim Ośrodkiem Kultury organizują konkurs poświęcony św. Albertowi Chmielowskiemu. Do udziału zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych.
więcej »
Jarmark św. Stanisława
Promocja regionalnych produktów i tradycyjnych potraw, prezentacja ginących zawodów rzemieślniczych oraz występy zespołów ludowych znalazły się w programie X Jarmarku św. Stanisława, który odbędzie się w dniach 5-6 maja.
więcej »
Wspólne szycie flagi
2 maja, o 15.30, rozpoczną się Gminno-Parafialne Obchody Dnia Flagi RP. W programie spotkania m.in. wspólne szycie flagi narodowej i maryjnej.
więcej »
VI Gminny Rajd Rowerowy
2 maja w Czołomyjach odbędzie się VI Gminny Rajd Rowerowy ph. „Z flagą w tle”. Szczegółowe informacje na plakacie.
więcej »
 

POLECAMY


Sierpień 1915 r. - dzień po dniu
Ziemią łez i krzyży nazywa dr Józef Geresz umęczoną ziemię podlaską, przybliżając w książce ważny moment w jej dziejach. To niezwykle ważna publikacja, doskonale wpisująca się w trwający Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Koronka do Miłosierdzia Bożego jest dla mnie...

ostatnią deską ratunku dla grzesznego świata

modlitwą, dzięki której można uprosić łaskę szczęśliwej śmierci

ulubioną - obok różańca - modlitwą

odpowiedzią na apostolstwo św. s. Faustyny

okazją do codziennego nawracania się


LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 P 5,5b-14; Ps 89,2-3.6-7.16-17
Ewangelia:
Mk 16,15-20

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR