26 kwietnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Maria, Marcelina, Marzena

Pogoda: Siedlce

Numer 17
27-03 maja 2017r.

menu

NEWS

Triduum Paschalne i Wielkanoc są okazją, by naśladować Maryję w Jej wierze i zaufaniu. Życzymy zatem, by zbliżające się Święta Wielkanocne były dla wszystkich naszych Czytelników, Współpracowników i Przyjaciół czasem doświadczenia zwycięstwa Boga nad tym, co złe, raniące i niszczące. Niech pusty grób stanie się znakiem nadziei, a wstawiennictwo Matki Bożej wyprasza łaskę głębokiej wiary i zaufania Bogu w każdej chwili życia. Zespół Echa Katolickiego

Rozmaitości

 
 

Zdrowie

8 lutego 2017 r.

Na kłopoty ze słuchem


fot. PIXABAY.COM

Na liście schorzeń dotyczących narządów zmysłów uszkodzenie słuchu zajmuje kluczową pozycję. Obok zaburzeń układu krążenia, jest też jedną z chorób najczęściej występujących w społeczeństwie. Zdaniem specjalistów wczesne wykrycie niedosłuchu wpływa na powodzenie leczenia i rehabilitacji. Co ważne, może też skutecznie ustrzec przed głuchotą.

Grający zbyt głośno telewizor, brak reakcji na dzwoniącą w drugim pokoju komórkę czy kapiącą z kranu wodę mogą być oznaką problemów ze słuchem. Jego utrata najczęściej dokonuje się stopniowo, na przestrzeni lat, co w znacznym stopniu utrudnia szybką i trafną diagnozę.

Trudność w określeniu stopnia schorzenia może mieć też lekarz pierwszego kontaktu, jako że w cichym otoczeniu gabinetu większość osób nie ma problemu ze słyszalnością tego, co się do nich mówi.

Niepokojące symptomy

Jakie oznaki powinny wzbudzić naszą czujność? Do pierwszych symptomów niedosłuchu należą: zawroty głowy oraz szumy w uszach, które zakłócają odbiór dźwięków ze środowiska. Wskaźniki świadczące o ubytku słuchu można zaobserwować także w codziennych sytuacjach. Przykładowo osoba, której zaczyna szwankować słuch, często prosi o powtórzenie tego, co się do niej mówi; ma problemy z prowadzeniem rozmowy przez telefon; głośniej niż inni nastawia radio czy telewizor.

Problemy ze słuchem mogą mieć też szerszy kontekst… Bywa, że niesłyszący wycofują się z życia rodzinnego. Nie zdając sobie sprawy z własnego niedosłuchu, zachowanie rodziny interpretują jako przejaw niechęci („specjalnie mówią cicho”, „nie wtajemniczają mnie w codzienne sprawy”, „coś przede mną ukrywają” itp.), co tylko potęguje ich zły stan psychiczny. Dlatego ważne jest, by właśnie najbliżsi w porę zareagowali na zaistniały problem, umawiając osobę niedosłyszącą na wizytę u specjalisty.

Komu dofinansowanie

Zlecone przez laryngologa czy audiologa badanie pozwoli na określenie rodzaju oraz stopnia ubytku słuchu. Jeśli lekarz uzna, iż konieczny jest zakup aparatu słuchowego, kolejnym krokiem powinna być wizyta w gabinecie protetyka, który pomoże dobrać urządzenie odpowiednie do potrzeb.

- Aparat słuchowy możemy w całości sfinansować z własnej kieszeni bądź otrzymać na jego zakup refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia - wyjaśnia Joanna Tarasiuk, protetyk słuchu z siedleckiej przychodni „AS-MED”. - Warto pamiętać, że samo zlecenie na aparat słuchowy wystawione przez laryngologa nie uprawnia do dofinansowania z NFZ. Aby wniosek zyskał ważność, należy go zarejestrować w oddziale NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania - uściśla.

I tak osoby poniżej 26 roku życia mogą uzyskać do 2 tys. zł dofinansowania na zakup aparatu słuchowego oraz 60 zł na wkładkę uszną. Z kolei pacjenci w wieku powyżej 26 lat odpowiednio: do 700 zł (aparat) i 50 zł (wkładka). Refundacja z NFZ przyznawana jest raz na trzy lata.

Dodatkowo inwalidzi I i II grupy, a także osoby z orzeczeniem niepełnosprawności mają możliwość uzyskania dodatkowego dofinansowania na zakup aparatu - stosowne wnioski rozpatrywane są przez miejskie i powiatowe centra pomocy rodzinie.

Gwarancja dyskrecji

Dobraniu konkretnego aparatu, odpowiadającego potrzebom pacjenta zarówno od strony technicznej, finansowej, jak i wizualnej, służy wizyta u protetyka słuchu. - Nasi pacjenci są zaskoczeni, że oferowane obecnie urządzenia w niczym nie przypominają wcześniejszych modeli. Kobiety mogą wymieniać obudowy pod kolor sukienki. Jest też możliwość zamówienia zdobienia aparatu słuchowego, co bywa atutem np. w przypadku, gdy korzystającym z niego będzie dziecko - tłumaczy J. Tarasiuk. Dodaje, iż nowoczesne urządzenia występują we wszystkich kształtach i rozmiarach: od małych, dyskretnych modeli wewnątrzusznych do różnobarwnych zausznych. - W związku z tym możemy eksponować aparat niczym atrakcyjny dodatek lub wręcz przeciwnie - sprawić, by stał się niewidoczny dla innych - sygnalizuje z uwagą, iż obecnie największy aparat słuchowy jest wielkości spinacza, a wewnątrzkanałowych aparatów prawie w ogóle nie widać.

Protetyk słuchu przyznaje, iż w doborze odpowiedniego modelu zawsze bierze pod uwagę indywidualne potrzeby. - Istotne są zarówno stopień ubytku czy wielkość uszu, jak też styl życia i oczekiwania pacjenta - puentuje.

Współczesne aparaty oferują najwyższą jakość dźwięku. Co istotne, każde urządzenie objęte jest też gwarancją producenta.

Poprawi jakość życia

Specjaliści uwrażliwiają, że przyzwyczajenie się do aparatu słuchowego trwa od kilku godzin do kilku miesięcy. Urządzenia rejestrują wiele dźwięków - tak chcianych, jak i niechcianych, a oddzielenie szumu od rozmowy początkowo może sprawiać wiele trudności. Dobrym ćwiczeniem bywa rozmowa na zewnątrz czy wewnątrz średniogłośnego miejsca typu sklep bądź restauracja. Przy codziennym praktykowaniu widoczne postępy można osiągnąć w ciągu kilku tygodni.

- Kluczem do sukcesu przy przyzwyczajaniu się do nowego urządzenia słuchowego jest cierpliwość i pozytywne myślenie - podpowiada J. Tarasiuk z sugestią, iż korzystanie z aparatu zdecydowanie poprawia jakość życia.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o s. Faustynie


21 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej wystawiono spektakl o św. s. Faustynie. Tematem sztuki było życie apostołki Miłosierdzia oraz propagowanie orędzia, jakie otrzymała od Jezusa. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Odpust w sanktuarium


23 kwietnia w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej obchodzono doroczny odpust. Uroczystości przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Diecezjalny Dzień Rodziny
W niedzielę,7 maja, w bazylice w Parczewie odbędzie się doroczne spotkanie ph. Diecezjalny Dzień Rodziny. W programie uroczystości m.in.: Eucharystia, prelekcja, modlitwa różańcowa ze świadectwami. Zapraszamy!
więcej »
I Konkurs Piosenki Religijnej Cantate Deo 2017
Zgłoszenia należy przesyłać do 28 kwietnia: pocztą elektroniczną na adres: cantatedeo.ksp@gmail.com lub pocztą na adres: Katolicki Zespół Edukacyjny, ul. Sokołowska 172, 08-119 Siedlce. 
więcej »
Zaproszenie do udziału w konkursie
Siostry nazaretanki wraz z parafią św. Brata Alberta, szkołą i Łukowskim Ośrodkiem Kultury organizują konkurs poświęcony św. Albertowi Chmielowskiemu. Do udziału zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych.
więcej »
Jarmark św. Stanisława
Promocja regionalnych produktów i tradycyjnych potraw, prezentacja ginących zawodów rzemieślniczych oraz występy zespołów ludowych znalazły się w programie X Jarmarku św. Stanisława, który odbędzie się w dniach 5-6 maja.
więcej »
Wspólne szycie flagi
2 maja, o 15.30, rozpoczną się Gminno-Parafialne Obchody Dnia Flagi RP. W programie spotkania m.in. wspólne szycie flagi narodowej i maryjnej.
więcej »
VI Gminny Rajd Rowerowy
2 maja w Czołomyjach odbędzie się VI Gminny Rajd Rowerowy ph. „Z flagą w tle”. Szczegółowe informacje na plakacie.
więcej »
Kleryckie mistrzostwa
14 maja galą otwarcia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej rozpoczną się Kleryckie Mistrzostwa Piłkarskie.
więcej »
I Ty możesz zostać gwiazdą!
Pierwszej edycji Konkursu Piosenki Optymistycznej w Języku Obcym Eurosong 2017 przyświeca myśl stworzenia młodym ludziom szansy prezentacji umiejętności wokalno-lingwistycznych.
więcej »
 

POLECAMY


200 lamp na drodze do Boga
Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa - pisał św. Hieronim. Wśród wszystkich książek świata to właśnie Biblia ma bezdyskusyjnie największy nakład, została też przetłumaczona na największą liczbę języków. Dlaczego?
więcej »
Podręcznik dla każdej rodziny
Rodzice są dla swoich dzieci pierwszymi nauczycielami - także jeśli chodzi o modlitwę i cnoty chrześcijańskie. Z pomocą w wypełnieniu tego zadania przychodzi Mały rytuał rodzinny - swoiste vademecum życia chrześcijańskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy inny


LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Dz 5,17-26; Ps 34,2-9
Ewangelia:
J 3,16-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR