19 lutego 2017 r. Imieniny obchodzą: Arnold, Konrad, Marceli

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Ogłaszaj się w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Region Opinie Kościół Rozmowy Komentarze Diecezja Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 7 - 16-22 lutego 2017r.

NEWS

Przypadający w dniach 20-26 lutego Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to okazja do konsultacji z kuratorami, prawnikami, policjantami i pracownikami socjalnymi. Więcej informacji na www.siedlce.caritas.pl

Rozmaitości

 
 

Zdrowie

8 lutego 2017 r.

Na kłopoty ze słuchem


fot. PIXABAY.COM

Na liście schorzeń dotyczących narządów zmysłów uszkodzenie słuchu zajmuje kluczową pozycję. Obok zaburzeń układu krążenia, jest też jedną z chorób najczęściej występujących w społeczeństwie. Zdaniem specjalistów wczesne wykrycie niedosłuchu wpływa na powodzenie leczenia i rehabilitacji. Co ważne, może też skutecznie ustrzec przed głuchotą.

Grający zbyt głośno telewizor, brak reakcji na dzwoniącą w drugim pokoju komórkę czy kapiącą z kranu wodę mogą być oznaką problemów ze słuchem. Jego utrata najczęściej dokonuje się stopniowo, na przestrzeni lat, co w znacznym stopniu utrudnia szybką i trafną diagnozę.

Trudność w określeniu stopnia schorzenia może mieć też lekarz pierwszego kontaktu, jako że w cichym otoczeniu gabinetu większość osób nie ma problemu ze słyszalnością tego, co się do nich mówi.

Niepokojące symptomy

Jakie oznaki powinny wzbudzić naszą czujność? Do pierwszych symptomów niedosłuchu należą: zawroty głowy oraz szumy w uszach, które zakłócają odbiór dźwięków ze środowiska. Wskaźniki świadczące o ubytku słuchu można zaobserwować także w codziennych sytuacjach. Przykładowo osoba, której zaczyna szwankować słuch, często prosi o powtórzenie tego, co się do niej mówi; ma problemy z prowadzeniem rozmowy przez telefon; głośniej niż inni nastawia radio czy telewizor.

Problemy ze słuchem mogą mieć też szerszy kontekst… Bywa, że niesłyszący wycofują się z życia rodzinnego. Nie zdając sobie sprawy z własnego niedosłuchu, zachowanie rodziny interpretują jako przejaw niechęci („specjalnie mówią cicho”, „nie wtajemniczają mnie w codzienne sprawy”, „coś przede mną ukrywają” itp.), co tylko potęguje ich zły stan psychiczny. Dlatego ważne jest, by właśnie najbliżsi w porę zareagowali na zaistniały problem, umawiając osobę niedosłyszącą na wizytę u specjalisty.

Komu dofinansowanie

Zlecone przez laryngologa czy audiologa badanie pozwoli na określenie rodzaju oraz stopnia ubytku słuchu. Jeśli lekarz uzna, iż konieczny jest zakup aparatu słuchowego, kolejnym krokiem powinna być wizyta w gabinecie protetyka, który pomoże dobrać urządzenie odpowiednie do potrzeb.

- Aparat słuchowy możemy w całości sfinansować z własnej kieszeni bądź otrzymać na jego zakup refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia - wyjaśnia Joanna Tarasiuk, protetyk słuchu z siedleckiej przychodni „AS-MED”. - Warto pamiętać, że samo zlecenie na aparat słuchowy wystawione przez laryngologa nie uprawnia do dofinansowania z NFZ. Aby wniosek zyskał ważność, należy go zarejestrować w oddziale NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania - uściśla.

I tak osoby poniżej 26 roku życia mogą uzyskać do 2 tys. zł dofinansowania na zakup aparatu słuchowego oraz 60 zł na wkładkę uszną. Z kolei pacjenci w wieku powyżej 26 lat odpowiednio: do 700 zł (aparat) i 50 zł (wkładka). Refundacja z NFZ przyznawana jest raz na trzy lata.

Dodatkowo inwalidzi I i II grupy, a także osoby z orzeczeniem niepełnosprawności mają możliwość uzyskania dodatkowego dofinansowania na zakup aparatu - stosowne wnioski rozpatrywane są przez miejskie i powiatowe centra pomocy rodzinie.

Gwarancja dyskrecji

Dobraniu konkretnego aparatu, odpowiadającego potrzebom pacjenta zarówno od strony technicznej, finansowej, jak i wizualnej, służy wizyta u protetyka słuchu. - Nasi pacjenci są zaskoczeni, że oferowane obecnie urządzenia w niczym nie przypominają wcześniejszych modeli. Kobiety mogą wymieniać obudowy pod kolor sukienki. Jest też możliwość zamówienia zdobienia aparatu słuchowego, co bywa atutem np. w przypadku, gdy korzystającym z niego będzie dziecko - tłumaczy J. Tarasiuk. Dodaje, iż nowoczesne urządzenia występują we wszystkich kształtach i rozmiarach: od małych, dyskretnych modeli wewnątrzusznych do różnobarwnych zausznych. - W związku z tym możemy eksponować aparat niczym atrakcyjny dodatek lub wręcz przeciwnie - sprawić, by stał się niewidoczny dla innych - sygnalizuje z uwagą, iż obecnie największy aparat słuchowy jest wielkości spinacza, a wewnątrzkanałowych aparatów prawie w ogóle nie widać.

Protetyk słuchu przyznaje, iż w doborze odpowiedniego modelu zawsze bierze pod uwagę indywidualne potrzeby. - Istotne są zarówno stopień ubytku czy wielkość uszu, jak też styl życia i oczekiwania pacjenta - puentuje.

Współczesne aparaty oferują najwyższą jakość dźwięku. Co istotne, każde urządzenie objęte jest też gwarancją producenta.

Poprawi jakość życia

Specjaliści uwrażliwiają, że przyzwyczajenie się do aparatu słuchowego trwa od kilku godzin do kilku miesięcy. Urządzenia rejestrują wiele dźwięków - tak chcianych, jak i niechcianych, a oddzielenie szumu od rozmowy początkowo może sprawiać wiele trudności. Dobrym ćwiczeniem bywa rozmowa na zewnątrz czy wewnątrz średniogłośnego miejsca typu sklep bądź restauracja. Przy codziennym praktykowaniu widoczne postępy można osiągnąć w ciągu kilku tygodni.

- Kluczem do sukcesu przy przyzwyczajaniu się do nowego urządzenia słuchowego jest cierpliwość i pozytywne myślenie - podpowiada J. Tarasiuk z sugestią, iż korzystanie z aparatu zdecydowanie poprawia jakość życia.

AW

Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Prezydent w Siedlcach


Podczas wizyty w Siedlcach 11 lutego prezydent Polski Andrzej Duda wziął udział w otwarciu ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego przy tzw. wiadukcie łukowskim. W programie wizyty głowy państwa w Siedlcach było też odwiedzenie Muzeum Diecezjalnego. Prezydent spotkał się także z młodymi piłkarzami Pogoni Lwów. Na zakończenie wizyty A. Duda złożył wieniec przy pomniku Lecha Kaczyńskiego. [fot. KO]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


W katedrze siedleckiej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. Zainaugurowała je adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Później nastąpiła prezentacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego z diecezji. Celebracja Eucharystii, połączona z liturgią światła i dziękczynieniem za dar życia konsekrowanego, sprawowana była w samo południe. [fot. ML]

PATRONAT "ECHO"


XV Bal karnawałowy osób niepełnosprawnych
Około 500 osób pojawi się 23 lutego, o 10.00, w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury przy ul. Brzeskiej 41 na imprezie zorganizowanej przez bialski Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS), prowadzony przez Caritas Diecezji Siedleckiej (CDS).
więcej »
Śladem szeptu amazońskiego potoku
Gościem kolejnego spotkania organizowanego przez ekipę VITOexTrEAM będzie Stefan Czerniecki - podróżnik, eksplorator, dziennikarz, autor wielu książek.
więcej »
Sport i wspólnota
12 maja w Białej Podlaskiej odbędzie się XII Parafiada Diecezji Siedleckiej. Zgłoszenia są przyjmowane do 10 kwietnia. Do udziału w zawodach zaproszeni są uczniowie szkół gimnazjalnych.
więcej »
Koncert jubileuszowy
W niedzielę, 26 lutego, o 16.00, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Terespolu rozpocznie się koncert noworoczny. I
więcej »
Ku czci niezłomnych
Prelekcja, wystawa, koncert i projekcja to główne punkty obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Terespol.
więcej »
 

POLECAMY


Matki i antymatki
Słowo matka budzi wiele uczuć. Jest jednym z najczęściej zgłaszanych w konkursach na najpiękniejsze słowo w języku polskim (i nie tylko). O matce napisano wiele akapitów, poeci poświęcali niezliczone strofy, podkreślając rolę matki w życiu każdego człowieka.
więcej »
Historia i współczesność
Bogactwo informacji i komentarzy dla każdego, kto pragnie zrozumieć otaczającą go rzeczywistość - tak Nową encyklopedię chrześcijaństwa rekomenduje wydawnictwo Jedność.
więcej »
 

SONDA

 

Jak można spędzić ferie?

na wyjeździe, np. obozie narciarskim

przed telewizorem bądź komputerem

na zajęciach w ośrodkach kultury

nadrabiając zaległości w nauce

nudząc się


LITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Kpł 19,1-2.17-18; Ps 103,1-4.8.10.12-13 ;
1 Kor 3,16-23

Ewangelia:
Mt 5,38-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Region Opinie Kościół Rozmowy Komentarze Diecezja Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR